« بازگشت به لیست اخبار | دوشنبه 4 تير 1397 در ساعت 16 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )
وضعیت بازار ورق

آیا وضعیت بازار محصولات ورق نگران کننده است ؟؟؟

قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر روز شنبه در انزلی هر کیلو 2300 تومان بود روز دوشنبه با افزایش نرخ ارز به 2330 تا 2350 تومان رسید اما بازار کشش نداشت و با کاهش قیمت ارز از روز چهارشنبه قیمت به 2320 تومان رسید در حالیکه خریدار نبود . واردات این کالا به شدت تحت تاثیر عرضه محدود از طرف قزاقستان قرار گرفته و این شرایط که از دو ماه قبل با بالا رفتن در بازار جهانی شروع شده است محققاً در هفته های آینده بازار ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ورق های گرم ضخامت 2.5 به بالا در هفته گذشته با انفجار قیمتی از طرف مبارکه روبرو شد در 24 آبان ماه فولاد مبارکه ورق گرم B را در قیمت 17341 ریال پایه فروخته بود اما روز دوشنبه همین کالا را با 15 درصد افزایش قیمت به 19965 ریال رساند. ورق گرم C که به ضخامت 6 میلیمتر به پایین می باشد در 24 آبان ماه به قیمت پایه 16545 ریال فروخته شده بود اما در روز دوشنبه با 20 درصد افزایش در 19855 ریال معامله شد. این تغییر قیمت به یکباره بازار را بهم ریخت. اکثر فروشندگان قیمت ها را تا کیلویی 120 تومان افزایش دادند ولی بعد از آن جلوی فروش را گرفتند. این تغییر قیمت جو روانی بازار را کلاً بهم ریخت. از آنجا که قیمت های خارجی از مرز 500 دلار سی اف آر بنادر ایران گذشته با نرخ ارز 3900 تومان و حقوق گمرکی فعلی، قیمت ورق گرم وارداتی بالای هر کیلو 2500 تومان تمام می شود بنابراین کارخانجات داخلی فضای خوبی برای افزایش قیمت پیدا کردند. با افزایش قیمتی که در بورس صورت گرفت بازار بهم ریخت و همان شب تولیدکنندگان لوله و پروفیل اعتراض خود را به دولت اعلام کردند. یک نکته قابل ذکر است و آن این است که اکثر دست اندرکاران خارجی بر این باور هستند که قیمت ها با شروع تعطیلات ژانویه کاهش خواهد یافت بخصوص آنکه قیمت سنگ آهن به اوج خود رسیده است پس از این دوره همه انتظار افت قیمت را می کشند. اما در بازار ایران نگرانی اصلی از این است که مصرف پایین است. با پایین بودن مصرف هر لحظه امکان تغییر قیمت وجود دارد موجودی ورق بنکدارها در انبارها بسیار بالاست از آنجا که قیمت در طول یک دوره کوتاه به نسبت زیادی بالا رفته آنها نگران جایگزینی موجودی خود هستند و به همین علت فروش نمی کنند اما اگر کوچکترین تکانی در ستون قیمت وارد شود همه عرضه کنندگان به رقابت بر خواهند خواست. در سه ماه پایانی سال قبل شاهد همین مطلب بودیم که قیمت ورق گرم از 1800 تومان در بازار به 1400 تومان تا پایان سال افت کرد. چه تضمینی است که با تعطیلات ژانویه و بعد از آن تعطیلات سال نو چینی که از 28 ژانویه شروع می شود، همین روند تکرار نشود.

ورق سرد روز دوشنبه با افزایش 10 درصدی قیمت نسبت به 24 آبان روبرو شد. در 24 آبان قیمت فروش مبارکه که در بورس 2878 ریال هر کیلو پایه بود ولی در 15 آذر به یکباره به 2122 ریال جهش یافت همین امر باعث شد تا قیمت ورق سرد وارداتی تا مرز کیلویی 2900 تومان هم برسد. اما از فردای این جهش پیشنهاد قیمت برای ضخامت های 70/0 تا 2 میلیمتر در بندرانزلی به قیمت 2700 تومان سر باز کرد. در شرایط فعلی قزاق ها ورق سرد را پیشنهاد نمی دهند و محصولات دیگر کارخانجات روسی به علت یخبندان تا 3 ماه دیگر قابل عرضه به بازار ایران نخواهد بود. این در حالی است که چینی ها هم ورق سرد را حداقل در قیمت 600 دلار سی اف آر بنادر ایران پیشنهاد می دهند که قیمت تمام شده آن پس از پرداخت حقوق گمرکی بالاتر از 2800 تومان هر کیلو خواهد بود. این افزایش قیمت باعث شده تا خریدارهای نهایی کالا دست از خرید بکشند و از بازار خارج شوند به همین علت حجم معاملات به شدت پایین آمده است .

ورق گالوانیزه هم در هفته گذشته در بورس با 12 درصد افزایش قیمت نسبت به 24 آبان به 36730 ریال هر کیلو پایه در بورس رسید همین امر باعث شد قیمت در بازار داخلی هم افزایش یابد ولی تقاضای این کالا همچنان پایین است .
منبع : ایفنا

 

جهت اطلاع از سایر قیمت های آهن آلات »»» محصولات تخت    محصولات طویل

جهت اطلاع از قیمت میلگرد »»» قیمت میلگرد 

جهت اطلاع از قیمت ضایعات »»» ضایعات آهن

جهت اطلاع از قیمت تیر آهن »»» قیمت تیر آهن

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :