مشاوره،استعلام،سفارش گیری call

صادرات فولاد ایران به دلیل فشار روسیه در خطر است

  دوشنبه, 02 خرداد 1401       اخبار بازار آهن
صادرات فولاد ایران به دلیل فشار روسیه در خطر است

 

متال اکسپرت: صادرات فولاد ایران به دلیل فشار روسیه در خطر است
 20 مه 22 18:41

 صادرات فولاد از ایران در بخش‌های مختلف از جمله مواد اولیه، محصولات میانی و محصولات طویل با چالش مواجه است. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (ISPA) با توجه به پیامدهای جدی برای صنعت، زنگ خطر را به صدا در می آورد و بر اهمیت اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از کاهش قابل توجه بیشتر تولید و همچنین کاهش ورود ارز به کشور تاکید می کند.

 در حالی که ایران مدت هاست در شرایط تحریم به دنبال مشتریان خود بوده است، شرکت های روسی پس از حمله به اوکراین وارد بخش خاکستری شده اند. «در سال‌های گذشته نفوذ ایران به بازارها بسیار سخت بود. این کشور سالانه 9 تا 11 میلیون تن فولاد صادر می کرد. سال گذشته 6 میلیارد دلار صادرات داشت.

 متال اکسپرت دریافته است که رقابت با محصولات ارزان‌تر روسی برای تامین‌کنندگان جمهوری اسلامی آنقدر سخت شده است که حتی برخی از بازارها از بین رفته است. روسیه 15 تا 20 درصد تخفیف برای فولاد خود ارائه کرد که با در نظر گرفتن مالیات صادراتی ارزان تر از ایران شد. یک منبع دیگر از ISPA افزود: چین، افغانستان، تایلند و کره جنوبی که قبلا مصرف کنندگان بزرگ فولاد ایران بودند، شروع به سفارش حجم مورد نیاز از روسیه کرده اند.

 صادرات نه تنها به دلیل عوارض صادراتی بلکه به دلیل کاهش مصرف انرژی در تابستان همچنان در خطر است. علاوه بر این، انتظار می‌رود که فشار از سوی تولیدکنندگان روسی تقویت شود مگر اینکه تحریم‌های جدید دوباره اعمال شوند. یک منبع آسیایی گفت: دیر یا زود، مشتریان بیشتری راهی برای خرید مواد روسی پیدا خواهند کرد. «ایران خارج از بازار است. در بخش محصولات میانی، آنها نمی توانند رقابت کنند زیرا هنوز با مناقصه کار می کنند، در حالی که بازار خیلی سریع حرکت می کند. زمانی که آنها قیمت را دوست ندارند، مناقصه ها لغو می شوند، در حالی که روسیه می تواند هر روز بفروشد.

#قیمت شمش فولادی#فروش شمش فولادی#خرید شمش فولادی#صادرات شمش فولادی
جدید ترین مطالب