آهن اسفنجی

ﺳﻪشنبه, 29 بهمن 1398  
آهن اسفنجی

 

آهن اسفنجی با نام انگلیسی Direct Reduced Iron یا spong iron از سنگ آهن است که بدون نیاز به عملیات ذوب سنگ آهن ، اکسیژن آن حذف می شود و احیا شده و آهن اسفنجی تشکیل می شود .

آهن اسفنجی منبع بسیار مناسبی برای تولید آهن و فولاد می باشد و دلیل آن نیز عیار بالای آن می باشد . عیار آهن اسفنجی 85% تا 96% می باشد که همین امر باعث مصرف بالای آن است .

آهن اسفنجی کروی یا دایره ای شکل می باشند و همان حالت کروی شکل نیز مانند اسنفنج دارای بر آمدگی ها و عاج های بسیار ریزی می باشند .به دلیل شباهت زیاد آهن اسفنجی با اسفنج به این نام نامیده می شود .

 

قیمت آهن اسفنجی و سایر آهن آلات را از مرکز خرید و فروش آهن آلات استعلام بگیرد .

 

پس از بازیافت کانی آهن طبیعی و احیاء سنگ آهن و توسط روش و فن آوری میدرکس انجام شده ، عملیات دوب در این روش به کار برده نخواهد شد و نیاز به ذسیدن به دمای ذوب نیست .

 

قیمت آهن اسفنجی

جهت استعلام قیمت آهن اسفنجی و سایر آهن آلات با کاشناسان ما تماس بگیرید : 09122184063

 

بزرگترین تولید کنندگان آهن اسفنجی در جهان دو کشور ایران وهندوستان می باشند .

آهن اسنفجی کاربرد های بسیار زیادی در تولید آهن و فولاد داشته و یکی از جایگزین های بسیار مناسب ضایعات آهن می باشد . با استفاده از آهن اسفنجی درصد بسیار زیادی از مواد اولیه ی ذوب جهت ساخت فولاد و سایر فلزات را تهیه کرده و بدون نیاز به ضایعات آهن این امر برای تولید کنندگان بسیار ساده و راحت شده است .

آهنستان مرکز خرید و فروش انواع آهن اسفنجی و سایر آهن آلات در ایران

 

انواع روش های تولید آهن اسفنجی :

برای تولید آهن اسفنجی روش های متنوعی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارد .

- تولید آهن اسفنجی توسط گاز طبیعی

در روش احیا مستقیم سنگ آهن مهمترین عامل محل قرارگیری کارخانه تولید کننده می باشد . وجود کارخانه در نزدیکی منابع یکی از مهمترین دلیل انتخاب روش های موجود احیا و تولید آهن اسفنجی می باشد .

به عنوان مثال ایران دارای منابع کاملی از گاز طبیعی می باشد و بهترین روش در ایران استفاده از گاز می باشد که جهت احیا آهن اسفنجی مورد استفاده قرار میگیرد .

 

تولید آهن اسفنجی توسط ذغال حرارتی :

در روش تولید آهن اسفنجی با ذغال سنگ باعث آلودگی محیط زیست و هوا شده و اثرات مخربی رابه دنبال خواهد داشت . ذغال سنگ به راحتی در دسترس نیستند و در هر مکانی یافت نخواهد شد و روش خوبی برای فرایند تولید آهن اسفنجی نمی باشد .

بزرگترین تولید کننده آهن اسفنحی هند می باشد که فرایند احیا سنگ آهن را با روش ذغال سنگ انجام می دهد .

آهن اسفنجی

تولید آهن اسفنجی با روش میدرکس

در کوره های القایی می توان حدود 50 درصد آهن اسفنجی را به جای ضایعات آهن مرود استفاده قرار داد . یکی از مهمرین کاربرد های آهن اسفنجی استفاده شدن در کوره های القایی می باشد

آهن اسفنجی تحولی بزرگ در صنعت فولاد سازی و ریخته گری ایجاد کرده است و این تحولات به زودی فراگیر خواهد شد .

کاربرد روش میدرکس در تولید آهن اسفنجی :

زمانی که گندله سنگ آهن را با گاز های شکسته شده احیا کنیم آهن اسفنجی تولید خواهد شد . این فرایند بدون واسطه است وروش آن میدرکس می باشد .روش کار بدین صورت است که گاز طبیعی وارد ریفرمر ( واحد شکست گاز )شده و به دلیل وجود کاتالیزور و حرارت شکسته و به دو عنصر مونو اکسید کربنco و 2h هیدروژن تفکیک خواهند شد . این دو عنصر تفکیک شده وارد کروه های حرارت احیا شده و با اکسیژنی که در گندله مذاب ترکیب شده و سنگ آهن احیا خواهد شد .

در این روش احیا سازی گندله سنگ آهن دارای عیار 67% می باشد و آهن اسفنجی که نام دیگر آن گندله متخلخل می باشد با متالیزاسیون fe تولید خواهد شد .

نکته : محصولی که با این روش تولید می شود دارای دمای 600 درجه ی سانتیگراد بوده و توسط هیچ روش خنک کنندگی خنک نخواهد شد . این محصول به وسیله ی سیستم انتقالی موجود به بخش فولاد سازی برای شارژ مستفقیم کوره انتقال داده خواهد شد .

نکته : DRI روش احیای مستقیم سنگ آهن می باشد .

 

بهترین قیمت آهن اسفنجی وسایر آهن آلات در آهنستان .

 

آهن اسفنجی بعد از احیا و عملیات ذوب فولادسازی ، در بخش ریخته گری به سه نوع به دست خواهد آمد :

- نوع اسلب یا تختال

- بیلت یا شمش

- میلگرد

با توجه به گزارشهای به عمل آمده حدود 5 درصد از محصولات فولادی جهان توسط آهن اسفنجی تولید می شوند ، این روش ساخت به زودی بسیار بیشتر شده و روش بسیار مناسبی برای استفاده از ضایعات می باشد .

 

تعریف گندله :

گندله ترکیبی از آهن می باشد که با غلیظ شدن سنگ آهن تولید خواهد شد .

نکته : برای تولید هر تن آهن اسفنجی نیاز به 1.45 تن سنگ گندله می باشد .

 

قیمت آهن اسفنجی

 

بریکت :

در واقع بریکت همان آهن اسفنجی است با این تفاوت که زمات تولید بصورت فشرده شکل میگیرد و در بخش نوع دمای قرار گیری و فرایند تولید متفاوت می باشد .

 

انواع بریکت :

بریکت ها نیز مانند آهن اسفنجی انواع مختلفی دارند که به شرح زیر است :

بریکت سرد آهن اسفنجی

بریکت گرم آهن اسفنجی

بریکت نرم آهن اسفنجی

آهنستان مرکز تهیه و پخش انواع آهن اسفنجی و سایر آهن آلات با قیمت های روز در خدمت هم میهنان عزیمان در سرتاسر ایران عزیز می باشد .